DAWID

DAWID

Wysokość: 170 cm

Waga produktu: 215 kg

Szerokość podstawy: 40 cm

Głębokość podstawy: 47 cm

Cena produktu: 3600 zł

Termin realizacji: około 30 dni

Producent: ITALPARK

Kod produktu: 443

Zapytaj lub kup produkt

Podstawowe informacje o produkcie

Posąg przedstawia przyszłego króla Izraela, Dawida jako młodzieńca, który uchwycony jest chwilę przed podjęciem decyzji o zmierzeniu się z Goliatem, najpotężniejszym wojownikiem Filistynów. Pierwowzór uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł renesansowej rzeźby. Podobno, kiedy Buonarroti zobaczył kamień powiedział: "Widzę rzeźbę, teraz muszę tylko odrzucić to co zbędne". Oryginał dłuta Michała Anioła ma 5,17 m wysokości. Uderza w niej doskonałość proporcji i dbałość o każdy detal.

Dawid, jako symbol Florencji, miał świadczyć nie tylko o sprycie i inteligencji. Był także ostrzeżeniem dla innych miast-państw. Florencja dawała sygnał, że jest silna, nieustraszona, a jej mądrość pozwoli pokonać nawet potężnego Goliata. Tym Goliatem być może miało być państwo papieskie, z którym florenccy patrycjusze często toczyli polityczne spory. Między innymi dlatego Dawid został zaprojektowany tak, by patrzył w stronę Rzymu.

Przesłanie niesione przez "Dawida" jest wielopłaszczyznowe. Oprócz kontekstu biblijnego, posąg symbolizuje walkę dobra ze złem, odwagę w obliczu przeciwności oraz triumf ludzkiego ducha nad przeciwnościami losu. Jest to także hołd dla doskonałości formy ludzkiego ciała i umysłu.

Z posągiem związanych jest kilka anegdot, które wzbogacają jego historię. Jedną z nich jest ta, która w pewnym stopniu nawiązuje do niezłomności Dawida z bibilijnej przypowieści - W 1543 roku, Florencję nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Mimo że wiele budynków zostało zniszczonych, posąg "Dawida" stał nieuszkodzony. Wytrzymały i solidny, niczym jego kamienne serce, przetrwał on kataklizm bez szwanku. Z kolei w latach 80. XIX wieku, z okazji rocznicy urodzin Wiktora Emanuela II, posągowi Dawida założono ogromny, wykonany z paper-mâché garnitur. Był to zabawny sposób na uczczenie rocznicy urodzin oraz na przyciągnięcie uwagi do tego symbolu Florencji. W 1944, kiedy Benito Mussolini był już jedynie groteskową karykaturą "Duce", a III Rzesza przegrywała walki na wszystkich frontach, Niemcy, którzy nadal okupowali Florencję postanowili zrabować, ewentualnie zniszczyć to dzieło sztuki. Podobno na noc przed planowanym rabunkiem/zniszczeniem jeden z pracowników galerii, w której znajdowała się rzeźba postanowił zakraść się nocą, by oddać hołd Dawidowi i jego twórcy, ucałował jego dłoń w geście najwyższego oddania dla geniuszu Michała Anioła.

Każda z wielu przeróżnych opowieści, wydarzeń i anegdot dodaje barwności i buduje wiele warstw wokół historii posągu, ukazując jego znaczenie nie tylko jako arcydzieła sztuki, lecz także jako niemego świadka bogatej historii Włoch, ukazuje też siłę ludzkiej determinacji w obronie dziedzictwa kulturowego.

Nasza replika posągu "Dawida" wykonana z włoskiego granulatu marmuru Blanco di Carrara zachowuje w sobie ducha oryginału, przenosząc widza w fascynującą podróż przez czas i przestrzeń, jednocześnie przypominając o niezłomnej sile ludzkiego geniuszu i wyobraźni artystycznej. W lewej ręce Dawid trzyma procę, przerzuconą przez plecy, druga ręka jest swobodnie opuszczona wzdłuż ciała. Faktura ujednolicona, pomijając wyraziste mięśnie i dokładnie ukazane żyły mężczyzny, przez co możliwa jest gra światła z zagłębieniach przez to powstających.

Do posągu można dobrać podest o odpowiedniej wysokości i średnicy.

Szczegółowe informacje o produkcie

Nasze posągi są obecne na rynku od prawie 50 lat. W ciągu tego czasu udało się opracować technologię, która dzięki zastosowaniu wyłącznie włoskich materiałów najwyższej jakości, granulatu marmurowego (słynny marmur z Carrary) i białego cementu, osiągnęła produkt o niezrównanej spoistości i odporności na wszelkie warunki klimatyczne. Producent stawia na jakość, więc wszelkie wykończenia są traktowane ręcznie z najwyższą starannością. Efekt finalny nadaje cechy naturalnego starzenia elementów i umożliwia w prosty sposób wkomponowanie w otoczenie. Odrobiną wyobraźni i kreatywności można nadać atmosferę starożytnej harmoni ogrodom, balkonom, tarasom, ale również wnętrzom pałacowym, hotelowym, restauracyjnym, dworków i willi. Produkujemy 4 rodzaje wykończenia:

naturalna biel – świetnie komponuje się z nowoczesnymi rozwiązaniami;

patynowany - lekko postarzony, delikatnie muśnięty patyną czasu, (najbardziej popularny);

z ceglastym nalotem – nadający odcienia ciepłej barwy;

mocno postarzany – nadający elementom setki lat, mocno przyciemniany, w zagłębieniach brunatny i zielonkawy, idealny do starych parków i ogrodów.

Efekty pracy zostały docenione już w 1978 roku nagradzając pasję rodzinną oskarem europejskim dla działalności gospodarczej APOLLO D’ORO.

Posąg instaluje się na solidnych podstawach i dobrze wypoziomowanych powierzchniach. W przypadku wystąpienia uchybień, mogą być one korygowane za pomocą klinów z twardego materiału (drewno lub plastik), pod warunkiem że nie wpływają na jego stabilność.

 

Wszystkie elementy są przeznaczone tylko do celów dekoracyjnych, nie mogą być stosowane jako elementy kostrukcyjne. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności wynikającej z niewłaściwego ich stosowania.
Rozmiary i waga są przybliżone, zastrzegamy sobie prawo w dowolnym momencie i według własnego uznania modyfikować je wyłącznie w celu poprawy produkcji.

Posągi są odpowiednio pakowane na paletach i większość z nich wysyłana jest bezpośrednio od producenta we Włoszech do klienta finalnego, co eliminuje ryzyko uszkodzeń podczas przepakowań i przeładunków.
Podesty zamawia się osobno.

Zobacz inne produkty z tej kategorii

PRZEDSZKOLAKI od 1800 zł
BOGINI SZCZĘŚCIA
BUDDA 2
IRENA
VENUS  CALLIPYGOS
BACHUS
quickpro.CMS Standard